...

Anemia a wypadanie włosów!

Anemia a wypadanie włosów!

Spis treści

Anemia i wypadanie włosów to dwa problemy zdrowotne, które często są ściśle powiązane i mogą znacząco wpływać na ogólny stan organizmu. Jednym ze znanych skutków anemii jest utrata włosów, co sprawia, że staje się ona istotnym czynnikiem wpływającym na kondycję włosów.

Czym jest anemia?

Anemia to stan, w którym organizm nie ma wystarczającej ilości czerwonych krwinek, które zawierają hemoglobinę. Hemoglobina jest białkiem zawierającym żelazo, które jest niezbędne do transportu tlenu z płuc do pozostałych części ciała. Czerwone krwinki są istotne dla utrzymania zdrowia, ponieważ transportują tlen do wszystkich komórek organizmu. W przypadku anemii ilość czerwonych krwinek lub ilość hemoglobiny w nich zawarta jest niższa niż normalnie, co prowadzi do niewystarczającego dostarczania tlenu do tkanek. Niedobór żelaza może znacząco wpływać na kondycję włosów, prowadząc zarówno do osłabienia, jak i wypadania włosów u kobiet i mężczyzn. Warto jednak pamiętać, że żelazo stanowi tylko jeden z czynników wpływających na zdrowie włosów, a jego suplementacja powinna być dokładnie kontrolowana. Utrzymanie prawidłowego poziomu żelaza w organizmie jest kluczowe dla rozwoju zdrowych i silnych włosów. Niedostępność żelaza przez dłuższy czas może także uszkodzić strukturę włosów, prowadząc do łamliwości, suchości i rozdwojenia końcówek.

Objawy anemii

Objawy anemii mogą się różnić w zależności od stopnia niedoboru żelaza czy też innej przyczyny anemii. W przypadku doświadczania tych objawów zaleca się konsultację ze specjalistą w celu dokładnej diagnozy i odpowiedniego leczenia. Do objawów anemii zaliczać możemy:

  • Łatwe i szybkie męczenie się
  • Osłabienie, duszności i utrata energii
  • Szybkie bicie serca, szczególnie podczas wysiłku fizycznego
  • Zawroty i bóle głowy
  • Duża podatność na infekcje
  • Trudności z koncentracją i uwagą
  • Wypadanie włosów

Jak anemia przyczynia się do zwiększonego wypadania włosów?

Włosy są wrażliwe na ilość żelaza i hemoglobiny, co może skutkować ich wypadaniem. Wypadanie włosów to jeden z objawów niedoboru żelaza, występującego przy anemii. Żelazo jest niezbędne dla funkcjonowania organizmu, a jego niedobór może powodować różne komplikacje zdrowotne. Aby utrzymać właściwy poziom żelaza, ważne jest stosowanie zdrowej diety, bogatej w białko, witaminę C i inne składniki wspomagające wchłanianie żelaza. Jeśli zauważysz rzadsze włosy lub objawy anemii, należy także wykluczyć inne przyczyny wypadania włosów, takie jak stres, zmiany hormonalne czy genetyczne predyspozycje. Utrzymanie właściwego poziomu żelaza może przyczynić się do zatrzymania wypadania włosów i poprawy ich kondycji. Regularne badania poziomu żelaza pozwalają szybko reagować na ewentualne zmiany, minimalizując ryzyko poważniejszych problemów zdrowotnych. Wypadanie włosów z powodu niedoboru żelaza nie powoduje bezpośrednich uszkodzeń mieszków włosowych. W tym przypadku kluczowe jest uzupełnienie poziomu żelaza, aby wszelkie podejmowane działania przeciw wypadaniu włosów przyniosły pozytywne efekty. Choć włosy odrosną, proces ten może trwać wiele miesięcy.

Jak leczyć anemię?

Leczenie anemii zależy od jej przyczyny i stopnia zaawansowania. Anemia może być spowodowana niedoborem żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego, czy też innych czynników. Warto skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi odpowiednie badania i zaleci właściwe leczenie.

Anemia z niedoboru żelaza

Lekarz może zalecić suplementy żelaza w postaci tabletek lub płynów. Ważne jest stosowanie preparatów zgodnie z zaleceniami lekarza, aby uniknąć skutków ubocznych. Włącz do diety produkty bogate w żelazo, takie jak czerwone mięso, jaja, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz warzywa liściaste.

Anemia z niedoboru witaminy B12

W przypadku niedoboru witaminy B12, lekarz może zalecić regularne iniekcje tej witaminy. Możliwe jest również przyjmowanie suplementów witaminy B12 w postaci tabletek.

Anemia z niedoboru kwasu foliowego

Lekarz może przepisać suplementy kwasu foliowego. Włącz do diety produkty zawierające dużo kwasu foliowego, takie jak liście sałaty, szpinak, brukselka, orzechy, owoce cytrusowe i pełnoziarniste produkty zbożowe.

Anemia a leczenie wypadania włosów

Aby skutecznie radzić sobie z problemami włosów spowodowanymi anemią, stosujemy szereg zabiegów mających na celu wzmacnianie i poprawę krążenia. W przypadku wypadania włosów typu telogenowego, gdzie mieszki włosowe nie ulegają zniszczeniu, istotne jest zastosowanie terapii, która zahamuje proces wypadania. Po ustąpieniu przyczyny i wzmocnieniu struktury włosa możliwe jest wydłużenie cyklu wzrostu, co przekłada się na mniejsze tempo utraty włosów. Stosujemy zaawansowane procedury trychologiczne skoncentrowane na poprawie zdrowia skóry głowy, wzmacnianiu włosów i stymulacji procesów regeneracyjnych. W rezultacie, po zastosowaniu indywidualnych zabiegów, włosy stają się bardziej odporne i przestają wypadać w nadmiernym tempie.

Picture of Beata Stańko

Beata Stańko

Dyplomowany Trycholog, Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, uczestnik licznych kongresów i kursów zawodowych w Polsce i za granicą.

Więcej wpisów