...

Na czym polega łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe polega na nadmiernym wypadaniu włosów, który może być uwarunkowany w specyfice genów lub w momencie pojawienia się u mężczyzn androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Zdecydowanie częściej występuje ono u mężczyzn, choć kobiety również skarżą się na wypadanie włosów w wyniku nadmiaru androgenów – najczęściej po przeżyciu różnych schorzeń. Wpływ na przebieg łysienia androgenowego mają również niezdrowy tryb życia, palenie papierosów, przyjmowanie leków i suplementów, które zaburzają gospodarkę hormonalną, oraz długotrwający i nasilający się stres. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym przed łysieniem androgenowym powinno być wypadanie włosów podczas mycia głowy, przesunięcie się granicy czoła, oraz osłabiona kondycja włosa.

Łysienie pojawia się u mężczyzn w 20 roku życia, a objawy pogorszają się wraz z wiekiem, natomiast u kobiet w trzeciej dekadzie życia. Objawia się wypadaniem włosów w okolicy czoła i skroni przez co powstają tzw. zakola, następnie włosy wypadają również na samym czubku głowy. U kobiet zazwyczaj poszerza się przedziałek między włosami, po czym włosy zaczynają stawać się słabsze i cieńsze.

W celu leczenia łysienia androgenowego należy skontaktować się z dermatologiem, który sklasyfikuje dokładną przyczynę choroby, oraz wdrąży plan jej wyeliminowania. U kobiet lekarz zaleca leki hamujące wydzielanie androgenów, lub preparaty pobudzających porost włosów. W przypadku mężczyzn podobnie dermatolog przypisuje preparaty blokujące androgeny. Leczenie nie zawsze jest możliwe i pacjentowi pozostaje leczenie objawowe. Należy również pamiętać, że na efekty leczenia czeka się nawet kilka miesięcy.

Alternatywą do leczenia łysienia androgenowego jest przeszczep włosów, które wykonają Państwo we wielu placówkach.

Gęste i zdrowe włosy są odzwierciedleniem zdrowego organizmu. Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia się na odpowiednią kurację, która pomoże przywrócić bujną fryzurą, dzięki której będą się Państwo cieszyć atrakcyjnym wyglądem przez wiele lat.

Więcej wpisów